X
تبلیغات
زولا

H A N I F
به سایت من خوش آمدید. " حنیف جعفری "
Informations
بازدید
زمان

تاریخچه قائمشهر

تاریخچه قائمشهرشهرستان قائم‌شهر یکی از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران می‌باشد که در ناحیهٔ البرز مرکزی دراستان مازندران قرار گرفته که در گذشته (قبل از انقلاب اسلامی ایران) آن را شاهی می‌نامیدند.این شهر در سال ۱۳۱۴ از علی‌آباد به شاهی تغییر نام پیدا کرد و در سال ۱۳۵۷ و در جریان انقلاب اسلامی ایران به قائم‌شهر تغییر نام پیدا کرد ،شهرستان قائم‌شهر از سمت شمال و شمال غرب به شهرستان جویبار و شهرستان بابلسر و دریای مازندران (دریای خزر)، از سمت جنوب به شهرستان سوادکوه، از سمت غرب به شهرستان بابل و از سمت شرق به شهرستان ساری محدود است.در سال‌های دور شهرستان فیروزکوه و بخش‌هایی از شهمیرزاد ، تا سال ۱۳۵۹ شهرستان سوادکوه و ۱۳۷۶ شهرستان جویبار بخش‌هایی از قائم شهر بوده که به شهرستان تبدیل شدند,جمعیت شهرستان قائم‌شهر بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ نزدیک به بیش از ۳۲۰،۷۴۱ نفر است.. شهرستان قائم‌شهر در ۳۶ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی تا ۵۲ درجه و ۵۳ دقیقه طول شرقی واقع شده‌است.

وجه تسمیه نام‌های قائم‌شهر

از نام‌های قدیمی تر به عشق آباد و قصر شیرین اشاره شده و همچنین چمنو که از دو جزء (چمن) و (او) در لهجه تبری ( آب ) است. و به ناحیه‌ای اطلاق می‌شد که دارای چمن و آب یا چمنزارهای با طرواوت بود. در تاریخ‌های تبرستان نوشته‌اند که در سده ۶ هجری قمری، رودی از چمنو می‌گذشت که پل آن را اسپهبد رستم شاه غازی باوند (نصیرالدوله ۵۳۶ تا ۴۶۰ هجری) پادشاه تبرستان به هزینه شخصی خود تعمیر نمود تا آب آن به هرز نرود. ابن اسفندیار نیز در تاریخ به دفعات از چمنو یاد کرد.

پراکندگی جمعیت

جمعیت شهرستان قائم‌شهر بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ نزدیک به بیش از ۳۲۰،۷۴۱ نفر است، که ۲۰۳،۷۴۱ نفر در مناطق شهری و ۱۱۷،۰۰۰ در نقاط روستایی ساکن هستند[۳] گفته می‌شود یکی از پرتراکم ترین شهرهای ایران پس از تهران می‌باشد ،این شهرستان در حال حاضر از ۳ شهر قائم شهر، ارطه و کیاکلا و دو بخش مرکزی و کیاکلا تشکیل شده‌است. تراکم نسبی جمعیت درآن ۴۵۲ نفر در هر کیلومترمربع است که پرتراکم‌ترین شهرستان در سطح استان به نسبت وسعتش محسوب می‌شود. ترکیب جمعیتی شهرستان با توجه به مهاجرپذیر بودن آن شامل اقوام مختلفی از جمله سوادکوهی‌ها، آذری‌ها، شهمیرزادی‌ها، سمنانی‌ها، گرمساری‌ها، بربری‌ها، مهاجرین پراکنده دیگری از سایر مناطق ایران و کشورهای مجاور (به ویژه مهاجران انقلاب سرخ شوروی سابق) و ساکنان بومی است که اغلب آنها ضمن تسلط بر زبان فارسی کشور، به زبان مازندرانی و تعدادی نیز علاوه بر مازندرانی، به زبان‌ها و لهجه‌های آذری، گیلکی، سمنانی، شهمیرزادی و… سخن می‌گویند.

اشتغال

اشتغال مردم شهر بیشتر در امر صنایع ماشینی است. کارخانه‌های نساجی که در سالهای دور بزرگترین کارخانه نساجی خاورمیانه بود و نه تنها اهالی شهر بلکه از شهرها و استانهای همجوار نیز در این سه کارخانه مشغول بودند که متاسفانه امروزه رونق سابق را ندارد، از این جهت از قائم شهر به عنوان شهر کارگری یاد می‌کنند، گونی‌بافی، کنسرو سازی، فرش بافی، دستمال بافی و پنبه پاک کنی و همچنین دو شهرک صنعتی در این شهر وجود دارد. “غلام حسین افضل‌الملک” از مورخین کشور حدود ۱۰۰ سال پیش که به قائم‌شهر آمد در آثار نگاشته شده خود از کارخانه پنبه پاک کنی این شهر یاد کرد.

شهرک‌های صنعتی

شهرک صنعتی سنگتاب

شهرک صنعتی رستم‌کلا

کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ

شرکت نساجی شماره ۱: این واحد نساجی در مرکز شهر واقع شده‌است که به علت قدیمی بودن بنا و عدم رسیدگی به این نساجی و پرداخت به موقع حقوق کارگران تعطیل شده‌است و اندک کارگران این نساجی به نساجی شماره ۳ واقع در جاده نظامی انتقال داده شده‌اند.

این نساجی در گذشته یکی از برترین کارخانه پارچه بافی در کشور بوده که هیچ کارخانه‌ای قابل رقابت با این واحد نبوده‌ است.

 • شرکت نساجی شماره ۲

شرکت نساجی شماره ۳: این واحد نساجی نیز به مانند نساجی شماره ۱ و ۲ همان مسیر تعطیلی را طی می‌کند در این واحد هنوز برخی از بخش‌ها از جمله بافندگی و … در حال فعالیت می‌باشد ولی به دلیل عدم پرداخت حقوق خطر تعطیلی این واحد را تهدید می‌کند

 • شرکت فرش ساوین
 • شرکت فولاد طبرستان
 • شرکت صنایع کاغذسازی حریر قائم‌شهر:شرکت صنایع کاغذسازی حریر قائم‌شهر از سال ‪ ۱۳۶۴‬در زمینی به مساحت ‪ ۶۳‬هزار مترمربع و با ‪ ۶۵۰‬کارگر در زمینه تولید خمیر کاغذ، دستمال کاغذی و نایلون فعالیت خود را آغاز کرد.این کارخانه روزانه ‪ ۴/۵‬تن خمیر کاغذ، ‪ ۵۰‬کارتن ‪ ۴۲‬عددی دستمال کاغذی ‪ ۲۰‬برگی، ‪ ۵۰‬کارتن ‪ ۴۲‬عددی دستمال کاغذی ‪ ۳۰۰‬برگی، ‪ ۱۰‬تن دستمال لوله و ‪ ۱۷۰‬کارتن ‪ ۲۰‬تایی پوشک را تولید و به بازار عرضه می‌کند.
 • صنایع پوشاک آویشن
 • کیک و کلوچه کاوه:این کارخانه در سال ۱۳۵۴ با اخذ مجوز از اداره کل صنایع و معادن استان مازندران و دریافت پروانه‌های بهداشتی از اداره کل نظارت بر مواد غذایی تاسیس و مورد بهره برداری قرار داد. تا قبل از سال ۱۳۵۷ همه سفارش‌های مربوط به اداره آموزش پرورش و مدرسه‌های استان جهت تغذیه رایگان دانش‌آموزان را تولید و توزیع می‌کرد.
 • شرکت محصولات جمع
 • کاغذسازی قائم شهر
 • مزرعه پرورش و تکثیر بلدرچین افراتخت:
 • کارخانه کنسرو اتکا:
  این کارخانه در سال ۱۳۱۹ هجری شمسی به عنوان اولین کارخانه کنسروسازی در ایران شروع به فعالیت نمود، عمده تولیدات آن شامل انواع کنسروجات گوشتی و غیرگوشتی، مرباجات و ترشیجات می‌باشد.
 • مبل سازی:
  صنعت مبل سازی در مازندران بیشتر در شهرهای آمل و قائم‌شهر وجود دارد ودر سایر شهرها تنها کارگاه‌های کوچک مبل سازی وجود دارد. شهرستان قائم‌شهر حدود ۲ تا ۳ کارخانه تولیدی مبلمان بزرگ دارد.
 • کارخانه سنگ‌شکن و بتن آماده
 • کارخانه کمپوست (در حال ساخت): مساحت این کارخانه ۲۷ هزار متر مربع است و ظرفیت پذیریش روزانه ۵۰۰ تن زباله را دارد.

شهرستان قائم شهر به لحاظ دارا بودن تپه‌ها و مجموعه‌های باستانی و تاریخی از پتانسیل بالایی برخوردار است و به حدود ۴ تا ۶ هزارسال قبل برمی گردد

 در خصوص آنچه که در تاریخ از قائم‌شهر آمده‌است می‌توان به اظهارات پیترو دلاواله‬ جهانگرد ایتالیایی‬ اشاره کرد که در قرن ۱۶‬ میلادی از جاده در دست احداث شاه عباسی در این شهر در سفرنامه‌اش گزارشی داده‌است. وی در تاریخ ۴ ژانویه ۱۶۱۷ برابر با ۲۵ ماه ذوالحجه سال ۱۲۰۵ ه. ق به اتفاق عروس تازه و چند تن از ملازمان و خدمتکاران عازم ایران شد و از راه همدان و گلپایگان به اصفهان رفت. چون شاه عباس در آن موقع در اصفهان نبود و در فرح آباد واقع در کنار دریای خزر به سر می برد. جهانگرد ایتالیایی بعد از مدتی اقامت در اصفهان در ژانویه ۱۶۱۸، از راه کویر و فیروزکوه و شاهی به مازندران رفت و بالاخره در شهر اشرف شاه عباس او را به حضور پذیرفت و مذاکراتی بین آنان جریان یافت که تفضیل آنرا به دقت شرح می دهد.

بخشی از سفرنامه دلاواله درباره ی مازندران: سیاح ایتالیایی در سفر به مازندران هم از خصوصیات ظاهری و اخلاقی مردم این دیار از سرزمین ایران اظهار نظر کرده و هم درباره آب و هوای منطقه و همچنین درباره دلایل توجه خاص شاه به این مناطق نگاشته‌است. دلاواله دراین باره تاکید می کند: “زنان و مردان مازندرانی دارای چشم و ابروی سیاه و موهای مشکی هستند و بخصوص زنان در نظر من زیبا جلوه می کنند و بر عکس زنهای مسلمان دیگر هیچوقت چهره خود را نمی پوشانند و از حرف زدن با مردان امتناعی ندارند و مانند مردان این دیار در برخورد بسیار مودب و مهربان هستند و همگی مردم مازندران دوست دارند خانه خود را در اختیار مهمان قرار دهند و در قبیال او با کمال ادب و رافت رفتار کنند و من در هیچ جای دیگر دنیا ندیده‌ام مردم دهات آنقدر دارای تمدن و آداب و رسوم پسندیده باشند و ملاحظه کردم ایالت هیرکانیا که به قول قدما باید عاری از تمدن و جایگاه پلنگان وحشی باشد زیباترین نقطه ایست که تا به حال در آسیا دیده‌ام و مردم آن متمدن ترین و باادب ترین مردمی هستند که ممکن است در دنیا وجود داشته باشند، دلاواله درباره علل توجه مخصوص شاه عباس به فرح آباد و مازندران یادآوری می کند: “شاه عباس از عشق به آبادانی و زیبایی مملکت که می توان گفت در وجودش نهفته‌است و دقیقه ای از این کار غافل نیست، و علاقه مخصوصی که به ایالت مازندران دارد زیرا مادرش اهل منطقه بوده و خودش نیز همیشه می گوید خون مازندرانی در رگهایش جریان دارد.” دلاواله در ادامه می افزاید از دیگر دلایل توجه شاه عباس به مازندران این است که از نظر عدم دسترسی دشمن به آن یکی از مستحکمترین نقاط ایران است. چرا که از شمال محدود به دریا و از جنوب سراسر اطراف آنرا کوهستانهای مرتفع و صعب العبور پوشانده‌است. هیچیک از حکمرانان ایرانی مانند شاه عباس به فکر آبادانی منطقه نبوده‌اند و او فرح آباد را مرکز مازندران برگزیده و در آن ساختمانها و قصور متعدد ساخته‌است و حتی برای آبادانی آن جمعیت هایی از سایر نقاط به آنجا کوچانده‌است و این مسئله باعث رونق کار هنرهای دستی و کشاورزی در سراسر منطقه شده‌است.

 شهرستان قائم‌شهر‬ برحسب شواهد و قرائن موجود از جمله اماکن مذهبی نظیر امامزاده یوسف‌رضا و یا آرامگاه علامه فقیه شیخ طبرسی از سابقه دیرینه تمدن و فرهنگ قبل از قرن ششم هجری خبر می‌دهد.

در شهر شاهی هفته یک روز چهارشنبه بازار می‌شد چون در روزهای چهارشنبه هر هفته در این نقطه بازار می‌شد و اهالی دهستان‌های مجاور امتعه اهالی قراء و قصبات اطراف و حتی کسبه سایر شهرها سکه اجناس و محصولات خود را به بازار مزبور برده به معرض فروش می‌رساندند، نسبتا اعتباری حاصل و مرکزیتی پیدا کرده‌بود .

در سال ۱۳۱۹ اولین کارخانه ی کنسرو سازی تاریخ ایران در این شهر بنا شد

این کارخانجات جهت تولید خود دارای استانداردهای ملی کشور، استاندارد بین المللی IMS شاملISO 9001:2008 ، ISO14001:2005 و OHSAS18001:2005 بوده و موفق به اخذ جایزه کیفیت بر اساس مدل EFQM شده‌است.

در سال ۱۳۰۹ کارخانه نساجی قائم شهر جز اولین کارخانجات نساجی کشور است دراین شهر ساخته شد.

در حاضر از قدمت فراوانی برخوردار و از بزرگترین کارخانجات نساجی خاورمیانه‌است . کلنگ احداث این کارخانه در سال ۱۳۰۷ به زمین خورد و در سال ۱۳۰۹ در زمینی به مساحت ۶۶۳۳ متر مربع به مدت یکسال احداث گردید،کارخانه بیشتر به منظور تهیه پارچه‌های لباس سربازان شروع به کار نموده و به مرور زمان تولیدات آن متنوع گردید . در سال ۱۳۱۵ اقدام به توسعه کارخانه گردیده شد و قسمت تهیه پنبه بهداشتی ( هیدروفیل ) احداث گردید ، و همچنین تیم فوتبال این کارخانه با نام باشگاه فوتبال نساجی مازندران‬ از قدیمی ترین تیمهای ایران و ریشه در قلبهای هر مازندرانی ورزش دوست دارد. از این جهت اکثریت مردم به کارگری گرایش پیدا کردند و قائم شهر را شهر کارگری نامیدند.

و همچنین با توجه به وجود تپه‌های باستانی موجود قائم شهر قدمتی دیرینه و طولانی برخوردار است:

تپه گردکوه جمنون‬، قدمت تپه گردکوه را از دوره اسلامی تا عصر آهن می‌باشد.

تپه طالقانی‬ که آثار باستانی، تاریخی و اجساد افرادی مربوط به هزاره اول در این تپه کشف شده.

تپه دینه کفشگرکلای ارطه‬ که مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است و در شهرستان قائم شهر، روستای کفشگرکلای ارطه واقع شده

این تاریخ دیرینه را اثبات می‌کند. در زمان خاندان بنی امیه حکومت عرب در جهت کنترل و تسلط بر نواحی جنوبی دریای خزر اقدام به برقراری ۴۴ پاسگاه نظامی از آستارای کنونی تا استرآباد یا گرگان کنونی کرد که یکی از مهمترین این پاسگاه‌ها قلعهٔ نظامی آرتا بود. این ۴۴ پاسگاه نظامی به «دینه سر» که در واقع معنایش «محافظ» دین است، مشهورند. در قلعهٔ نظامی آرتا فرمانده‌ای به نام بنی عباس با ۳۳۰ سرباز بر نواحی قائم شهر کنونی و ارطه و ساری کنونی حکومت می‌کرد.

موقعیت جغرافیایی

با توجه به سوابق موجود بنای اولیه این شهر در دوران قاجاریه با نام علی‌آباد نهاده شد که شامل قریه‌ای با واحدهای تجاری و مسکونی در حوالی میدان طالقانی امروزی و محله‌هایی در اطراف و روستاهای بزرگ نظیر چمنو (جمنان فعلی، که در حال حاضر بخشی از خود شهر می‌باشد) قادیکلای بزرگ و کوچکسرا در حاشیه بوده‌است که بعد از انقراض دوران قاجاریه و آغاز حکومت رضا خانی به لحاظ موقعیت خاص منطقه‌ای (محل عبور کاروان‌های تجارتی و زیارتی از استان‌های همجوار مانند تهران، گیلان و خراسان). امروز به عنوان یک شهرستان استراتژیک جغرافیایی که ارتباط تهران بزرگ را با شمال و شمال‌شرقی از دو مسیر متفاوت جاده فیروزکوه و جاده هراز مرتبط می‌سازد دارای اهمیت ویژه می‌باشد. گفته می‌شود سالانه پنج میلیون مسافر از محور جاده فیروزکوه به قائم شهر تردد می‌کنند و از بندر بابلسر به مرزدریایی متصل می‌باشد. ازنظرآب و هوایی و جغرافیایی: مدیترانه‌ای و معتدل خزری تابستان شرجی و نواحی جنوبی زمستانهای نسبتا سرد و پر بارش می‌باشد واز مرکز استان ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و ۱۸۰ کیلومتری شمال تهران بین دریای خزر و رشته کوههای البرز واقع شده است.

آب و هوا

آب و هوای شهر قائم‌شهر به دلیل قرار گرفتن میان کوه و دریا آب و هوای معتدل و مرطوب دارد و میزان بارش زیاد باران و رطوبت بالا و قسمتهای جنوبی شهرستان به دلیل دارا بودن پوشش کوهپایه‌ای و ارتفاع زیاد آب و هوای سردتر و کوهستانی دارد.

رفت و آمد

فاصله این شهرستان تا تهران ۲۳۷، تا ساری ۲۱ و تا بابل ۱۵ کیلومتر است.راه‌های آسفالته این شهر از فیروزکوه به مرکز کشور یکی از پرترددترین مسیرهای اصلی به شمار می‌رود و همچنین از آمل به تهران متصل است.

اتوبان و کمربندی‌ها

 • اتوبان ساری-قائم شهر
 • کمربندی فیروزکوه
 • کمربندی کفشگرکلا
 • کمربندی سوادکوه
 • کمربندی شمالی
 • کمربندی شرقی
 • بلوار جهان پهلوان بهداد سلیمی
 • بلوار شهیدان سادات نیا
 • بلوار صالحی مازندرانی
 • بلوار ولی‌عصر
 • بلوار شریعتی
 • بلوار کارگر

خیابان‌های اصلی

 • خیابان امام خمینی (ره)(بابل)
 • خیابان شهید مسعود دهقان(۱۶ متری)
 • خیابان صالحی مازندرانی(تهران,)
 • خیابان کارگر(ساری)
 • خیابان جویبار(خزر)
 • خیابان کفشگرکلا
 • خیابان کوچکسرا

خیابان‌های فرعی و کوچه‌های اصلی و پرتردد

 • خیابان نیما (خیابان ساری): خیابان نیمای قائمشهر یکی از شلوغ ترین و پر رفت و آمد ترین خیابانهای شهر قائمشهر می‌باشد . این خیابان دارای یک کوچه مهم به نام شاهد می‌باشد . انتهای خیابان نیما دارای یک میدان کوچک است که به دو خیابان ۲۰ متری و مهمانسرا می‌رود . کوچه فضیلت هم نیما را به مهمانسرا و کوچه شاهد نیما را به کوی کشاورزی متصل می‌کند . خیابان نیما دارای دو نانوایی بربری یکی در انتهای شاهد و یکی در انتهای خیابان اصلی می‌باشد . جمعیتی بالغ بر بیش از ۵۰۰۰ نفر ساکن نیما می‌باشند . نام این خیابان از نام شاعر معروف نیما یوشیج گرفته شده‌است . خ نیما دارای ۱۶ سوپر مارکت، یک کافی نت ، ۵ تاکسی تلفنی ، ۲ خدمات تایپ و فتوکپی ، یک نمایندگی ایرانسل ، یک خدمات نمایندگی اینترنت ، یک سی دی فروشی ، ۲ لبنیات فروشی ، ۱ لوازم آرایشی ، ۶ پیرایش مردانه ، ۱۷ پیرایش زنانه ، بیش از ۱۵ کلاس خصوصی و تدریس کنکوری ، بیش از ۱۰ مشاور املاک ، ۲ الکتریکی ، ۱ سیگار فروشی ، بیش از ده بوتیک فروش لباس زنانه‌های روز ، ۲ اتوشویی ، یک اداره پست ، ۱ فروشگاه لوازم خانگی می‌باشد . خ نیما دارای ۶ مدرسه به نام‌های ، دبستانه غیر انتفائی پسرانه خوارزمی ، دبیرستانه بزرگسال غیرانتفاوی حکمت ، دبیرستان دخترانه فنی و حرفه‌ای ، دبستان غیر انتفائی دخترانه تربیت ، راهنمایی و دبیرستان دخترانه شاهد می‌باشد . کوچه نیما دارای دو مهد کودک به نام‌های گل‌های خندان و شادمانه می‌باشد . پارک ولیعصر خ ساری از دو کوچه شاهد ۲ و شاهد ۴ به نیما وصل می‌شود . کوچه نیما یکی از معروف ترین خیابان‌های قائمشهر و استان مازندران می‌باشد .
 • خیابان ظرافت (خیابان ساری)
 • خیابان شرافت (خیابان ساری)
 • خیابان مهمانسرا (خیابان ساری)
 • خیابان بهشتی (خیابان جویبار)
 • خیابان بهارستان (خیابان جویبار)
 • خیابان نظامی (خیابان بابل)
 • کوچه ارغوان (خیابان بابل)
 • کوچه اخوان (خیابان بابل)
 • کوچه لاریمی (خیابان بابل)
 • کوچه عدالت (خیابان بابل)
 • کوچه ارکیده (خیابان تهران)
 • کوچه مهتاب (خیابان تهران)
 • کوچه آرش (خیابان تهران)
 • کوچه حافظ (خیابان تهران)
 • کوچه طالقانی (خیابان تهران)
 • کوچه افشین (خیابان ساری)
 • کوچه شاهد (خیابان ساری)
 • کوچه آلمانی‌ها (خیابان ساری)
 • کوچه تیر (بین خیابان ۱۶ متری و خیابان بابل)
 • کوچه دستوریان (بین خیابان ۱۶ متری و خیابان بابل)
 • کوچه امیرکبیر (بین خیابان ۱۶ متری و خیابان بابل)
 • کوچه فاطمیه (خیابان ۱۶ متری)
 • کوچه بازرگانی (خیابان ۱۶ متری)
 • کوچه سینا (بین خیابان جویبار و خیابان کوچکسرا)
 • کوچه لیلاباد (خیابان کوچکسرا)
 • کوچه قائمیه (جاده بابل)
 • کوچه صاحب الزمان (جاده بابل)

خیابان‌های اصلی این شهرستان بدلیل اینکه هرکدام به یکی از شهرستان‌های همجوار بابل، ساری، تهران و جویبار منتهی می‌شوند، در میان عامه مردم به نام این شهرستان‌ها شهرت یافته‌اند که این امر خود انتقادهایی را نیز به همراه داشته‌است.

راه آهن

راه آهن سراسری در شمال وارد این شهر شده و سپس تا گرگان ادامه می‌یابد. اولین خط راه آهن نوین ایران در دوران رضا شاه پهلوی از شاهی (قائم شهر کنونی) تا بندر شاه (بندر ترکمن امروزی) کشیده گشت، پس از اتمام ساخت پل گردن در ساری اولین قطار در مهرماه ۱۳۰۸ به دستور رضا شاه پهلوی عازم بندر ترکمن گردید.

پس از آن هم‌زمان با احداث راه آهن خوزستان، کارها در رشته کوههای البرز آغاز گردید، کارگران ترک در کنار سایرین و مهندسین و پیمانکاران به ویژه آلمانی‌ها، کار ساخت تونل‌ها و پل‌ها را پیگیری کردند.

محله‌ها

به ترتیب حروف الفبا: بهشتی‌محله، بربری محله، تازه‌آباد (اسلام‌آباد یا جوکی‌محله)، تُرک‌محله، جمنان، چمازکتی، حسن‌آباد، دخانیات ، سیدمحله، شانزده‌متری دوم، شهدامحله، صفی‌آباد، فردوس‌محله ،فرهنگ‌شهر ،قائم‌محله ،قائمیه، کارگرمحله، کوچکسرا، لیلاباد، مجاورمحله، مطهری‌محله و …

کوچکسرا: به بازار علی آباد و معصوم زاده که یوسف رضا باشد رسیدیم که پایتخت علی آباد است. از این بازار بلا ۵۷ وارد شدیم و در عمارت ماشین خانه که پنبه را از تخم جدا « کوشک سرا » فاصله به می‌کنند ۵۸ در اطاق‌های خوب منزل کردیم. پذیرایی و ضیافت ایالت و همراهان به عهده ابوالقاسم خان سعید حضور حاکم بلوک علی آباد است که از خانواده‌های قدیم است. شیرینی و تقدیمات و تشریفات خوبی فراهم آورده بود. سلسله نسب مشارالیه از این قرار است: ابوالقاسم خان سعید حضور علی آبادی پسر مرحوم میرزا جعفر، این مرحوم میرزا علینقی آقا مستوفی سرکار است، ابن مرحوم میرزا تقی آقای صاحب دیوان وزیر درب اندرون فتحعلی شاه، ابن مرحوم میرزا زکی بزرگ، ابن میرزا علینقی بزرگ، ابن حاجی میرزا بیع، ابن مرحوم حاجی ابوالحسن . معروف به مشهدبان است ۵۹ حاجی ابوالحسن مشهد بان جد اعلای این طایفه به واسطه انقلابات و حوادث خراسان و تاخت و تاز ترکمان یا افغان از مشهد مهاجرت و با تمول بسیار و جواهر اندوخته بی شمار به خط مستقیم به این سرزمین آمده میل کرده‌است که در اینجا زندگانی کند، بعضی دهات و املاک علی آباد را خر یده این صفحات را آباد کرده‌است، چون از مشهد رضا ( ع ) به اینجا آمده، به مشهد بان معروف شده‌است. اولاد و احفاد او همه محترم بوده، غالب اینها به رتبه وزارت رسیده، بعضی از ایشان در دفتر مالیه از مستوفیان عظام بوده‌اند و من با بعضی از آنها در دفتر دوستی و خلطه داشتم. « ملالی » وی شاعری توانا بود و در قصیده مهارت به سزائی داشت. در ابتدا متخلص به » بود و پس از ورود به دربار ملقب به صاحب دیوان ادبیات دوره قاجار معروف به‌است. دیوان اشعارش که دارای حدود شش هزار بیت است در « صاحب علی آبادی دوران حیاتش چاپ شده‌است. وی سرانجام در ۱۲۶۵ در گذشت. در دهات علی آباد « کوشک سرا » دویست خانوار است.

شهرک‌های مسکونی

 • شهرک احمدی
 • شهرک فرهنگ‌یان
 • شهرک فردوس(متان کلا)
 • شهرک امام خمینی (جاده جویبار)
 • فرهنگ‌شهر: شهرکی مسکونی در فاصله ۵ کیلومتری از مرکز شهر
 • شهرک یثرب: که به عنوان روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قائم‌شهر قلمداد می‌شود.

آثار باستانی شهرستان قائم‌شهر

تبدیل شدن ساختمان سابق شهرداری قائم‌شهر به موزه به گفته محسن باستانی، رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شهرستان قائم‌شهر، به منظور حفظ آثار ملی به همت این اداره و همکاری و مساعدت فرماندار و شهرداری قائم‌شهر، ساختمان قدیمی شهرداری به عنوان یازدهمین موزه استان مازندران تجهیز و بازسازی می‌شود. این موزه دارای بخش‌های مردم‌شناسی، کتابخانه و باستان‌شناسی است که تاکنون ۴۰ درصد این ساختمان مرمت و نوسازی شده‌است. گفتنی است، ساختمان قدیمی شهرداری قائم‌شهر که قدمت آن به سال ۱۳۰۵ هجری شمسی (دوره پهلوی اول) برمی‌گردد در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌است.

موقعیت مذهبی

 • آستانه مبارکه امامزاده عباس علی زیارکلا، ملقب به سنجدکلا به دلیل داشتن درختان قدیمی سنجد
 • بقعه سیدنظام الدین، امامزاده کبریا و تپه گردکوه جمنون (جمنان)
 • آستانه امامزاده مهدی، امامزاده اسماعیلقادی‌کلا بزرگ
 • امامزاده سید صالح، امامزاده یحیی و تکیه کردکلا
 • برج آرامگاهی آرامگاه امامزاده سید محمد زرین نوا
 • امامزاده سید ابوصالح و پیرتکیه سید ابو صالح
 • آرامگاه امامزاده زکریا چشمه هزارون (واسکس)
 • امامزاده یوسف رضا و تپه باستانی قلعه‌کش
 • آرامگاه شیخ طبرسی دردهستان بالاتجن
 • امامزاده صالح و امامزاده محمدکوچکسرا
 • امامزاده قاسم و امامزاده هفیرموارم کلا
 • امامزاده سید مهدی قادی‌کلاارطه
 • تپه امامزاده کتی و دریاچه گل پل
 • امامزاده موسی وسطی‌کلا
 • امامزاده قاسمسراج کلا
 • مکان‌های تفریحی جاذبه‌های توریستی گردشگری منابع طبیعی و جنگل‌ها

پارک‌ها و مکان‌های تفریحی

 • پارک جنگلی تِلار
 • پارک ولیعصر
 • پارک نمونه گردشگری پایین‌لموک (پایین‌لموک)
 • پارک شهرداری
 • بوستان ساحلی سراج
 • پارک سیاهرود
 • پارک جدیدالاحداث شهیدان ابراهیمی – حریم راه آهن [۲۴]
 • پارک جدیدالاحداث روستای وسطی کلا [۲۵]
 • پارک کیاکلا
 • پیست کارتینگ پارک سراج


  منابع طبیعی و جنگل‌ها

 • جنگل کلوس، روستای کرچنگ
 • جنگل روستای کوتنا، روستای کوتنا
 • جنگل شالتماس، روستای افراتخت
 • غار پلنگ لی، روستای ملک‌خیل
 • جنگل‌های خیبوس و انجیل سی:
  منطقه حفاظت شده خیبوس و انجیل سی از مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست ایران با مساحت ۳۴۷۱ هکتار در دامنه ارتفاعی ۲۵۰ تا ۹۳۰ متر حدفاصل جنگلهای جنوبی نزدیک قادیکلای قائم شهر تا مناطق یاغ کوه برنجستانک شیرگاه می‌باشد.
 • پارک جنگلی تلار جاده نظامی:
  پارک جنگلی تالار نیز یکی از پارکهای جنگلی معروف شهرستان قائم‌شهر است که در سال ۱۳۷۱ تأسیس شده و مساحت آن بالغ بر ۱۶۰ هکتار است. فرآورده‌های جنگلی عبارت است از: ذغال، چوب، هیزم، چوب آلات تبدیلی این جنگل در ۱۰ کیلومتری قائم‌شهر قراردارد. و پوشیده از درختان آزاد، ممرز، توسکا، بلوط، اوجا، ملچ، عرعر، انجیر، ولیک، شمشاد، انار، بوته تمشک و … با چشم‌اندازهایی بسیار زیبا و بدیع دارای امکانات بهداشتی و تفریحی مثل زمین فوتبال می‌باشد.

جنگل

با توجه به اوضاع طبیعی شهرستان قائم‌شهر، بارش و رطوبت جهت ایجاد پوشش گیاهی فراهم است.البته پوشش گیاهی در تمام نقاط آن یکسان نیست زیرا تا ارتفاع ۲۰۰۰ متری که نفوذ رطوبت دریآی خزر از بین رفته و یآ به کمترین مقدار می‌رسد، از تراکم جنگل بسیار کم می‌شود و به مرور به جای جنگل، مراتع جایگزین می‌شود. در شهرستان قائم‌شهر فصل خشک به طور کامل وجود ندارد. قائم‌شهر واقع در یک جلگه به نام خودش، جلگه قائم‌شهر است.شروع جنگل قائم‌شهر از کوه پایه‌های البرز شمالی است که دارای حداکثر بارندگی است و میزان گسترش جنگل در گذشته به طرف دشت بیشتر بوده‌است که به مرور به منظور تهیه اراضی مزروعی، درختان جنگل کاملاً بریده شده‌اندو یا به صورت بقایای جنگل مخروبه با درختان پهن برگ دیده می‌شوند. به طور کلی جنگل‌ها در حاشیه جنوبی قائم‌شهر دارای تراکم بیشتری است و انواع درختان مانند راش، ممرز، توسکا و کلهر ملج انجیلی و… را می‌توان دید. گونه‌های اصلی جانوری منطقهمرال، شوکا، پلنگ، کاراکال، گربه وحشی ،خرس قهوه‌ای، شغال ، گراز، روباه معمولی، تشی، رودک ، جوجه تیغی ، سنجابک ، درختی ، قرقاول ، کبوتر جنگلی ، ابیا ، عقاب ، کرکس ، قرقی ، توکای گلوسیاه، توکای پشت بلوطی، مار آبی، و لوس مار و……. هستند.

سدها

 • سد زمزم (برنجستانک)
 • سد لاستیکی رودخانه تلار
 • دریاچه‌ها و آب بندان‌ها
 • دریاچه جاده نظامی
 • دریاچه گل‌پل (برنجستانک)
 • آب بندان ساروکلا
 • آب بندان ملک خیل
 • آبشارها چشمه‌ها و آب معدنی
 • چشمه آب معدنی هزارون :
  یک جاده فرعی از مسیر اصلی منشعب شده و به طرف شرق امتداد یافتع و پس از حدود ۵/۱ کیلومتر به روستای واسکس می‌رسد . چشمه زیبای هزار ون با مقدار آب۵/۱ لیتر در ثانیه در مجاورت امامزاده زکریا خودنمائی می کند .وجود یک آبشار کوچک ، درختان بلند قدیمی،از جاذبه‌های مهم قائمشهر است که بویژه در فصل تابستان پذیرای خیل عظیم علاقمندان به طبیعت و آرامش و گردشگران فراوانی است . آب این چشمه به لحاظ وجود مواد معدنی برای درمان بیماریهای پوستی و امراض استخوانی مفید می‌باشد .

رودها و رودخانه‌ها

قائم شهر یکی از معدود شهرهای استان می‌باشد که دو رودخانه تلار و سیاهرود را در غرب و شرق خود جای داده که وجود این دو رودخانه جلوه زیبایی به بافت شهری داده رودخانه‌های تلار و سیاهرود از ارتفاعات کوههای شهرستان سوادکوه و قائم شهر، در جنوب شهرستان قائم‌شهر سرچشمه گرفته و پس از مشروب کردن شهرهای سواد کوه، سیاهرود از شرق و تلار از غرب قائم‌شهر گذشته و به دریای مازندران می‌ریزند.

از جمله رودخانه‌های منطقه‌ای این شهر، به رودخانه سید رود در روستای طارسی‌کلا و رودخانه هتکه روستای حاجی‌کلا صنم بزرگترین و پر آب‌ترین رودخانه روستا می‌باشد که از رودخانه بزرگ تلار سرچشمه می‌گیرد.این رودخانه قسمت عظیمی از آب شالیکاران روستای صنم حاجیکلا را فراهم می‌نماید.در ادامه این رودخانه قسمتی از آن در آب بندان بزرگ روستا می‌ریزد و بخش اعظم آن دوباره پس از طی مسیر و آبیاری روستای ملک‌خیل و دیگر روستاها دوباره به رودخانه تلار می‌پیوندد و به دریا می‌ریزد.که نقش بسزایی در کشاورزی منطقه ایفا می‌کند نیز می‌توان اشاره کرد

 • رودخانه سیاهرود

رودخانه سیاهرود از نقطه‌ای به طول جغرافیایی ۵۳درجه و ۲۸دقیقه شرقی و عرض۳۶درجه و ۲۷دقیقه شمالی و ارتفاع ۲۶۰ متری شرق روستای پرچینک واقع در ارتفاعات بین قائم‌شهر و ساری در استان مازندران سرچشمه گرفته پس از گذشت از داخل شهر قائم‌شهر و شرق شهرستان جویبار مستقلاً به دریای خزر می‌ریزد. این سرشاخه دارای حوزه‌ای بارانگیر می‌باشد و در مواقع بارندگی با سیلاب نسبتاً زیاد همراه‌است.

سیاهرود نام خود را از سیاهی و ناپاکی نگرفته‌است بلکه سایه تاج پوشش بهم‌تنیده درختان بلوط بلند مازو ( Quercus c

در ارتفاعات بالا دست و سرچشمة رودخانه چشمه‌سارهای بکر دیده می‌شوند. در ارتفاعات رودخانه کم عمق، شفاف، پرپیچ و خم با بستری قلوه سنگی بوده با میزان اکسیژن محلول ( Do ) بالا که‌امکان زیست موجودات آبزی اکسیژن دوستی نظیر خرچنگ آبی، مار آبی و قورباغه‌ها و ماهیان رودخانه‌ای را داده‌است. هر چه به نواحی دشتی نزدیکتر می‌شویم با ورود عوامل انسانی نظیر انواع آلاینده‌های شهری و صنعتی، کیفیت فیزیکوشیمیایی آب دچار تغییر شده و به دنبال آن تنوع و پراکنش میکرو و ماکرو ارگانیسم‌های آبی را تحت تأثیر قرار داده‌است.astaneifolia ) که همچون چتری سبز آنرا در بر می‌گرفت سبب شد که نام آنرا سیاهرود (به مازندرانی: سیو رود) نهند. چنانچه از برخی نوشته‌ها بر می‌آید در زمانهای دور سیاهرود یکی از زیستگاه‌های ماهی قزل‌آلا بوده‌است. ( قزل‌آلا بیواندیکاتور آب سالم و آشامیدنی است ). و همچنین ماهی اورنج که در حال منقرض شدن می‌باشد. رودی پر آب و پاک که در مسیر خود آبندانهایی را سیراب می‌نمود و مورد استفادة تفریحی نیز قرار می‌گرفت، اما امروزه عوامل انسانی همچون سد بیولوژیک فرایندهای طبیعی این اکوسیستم را مختل نموده

پارک ساحلی رودخانه سیارود و کمپینگ اسکان مسافران و زمین ورزشی واقع در کمربندی قائم شهر-پرچیکلا در حاشیه رودخانه قرار دارد.که بزودی در این مکان بازار بزرگ ماهی فروشان احداث می‌گردد.

مشخصات سر شاخه سیاهرود : وسعت ۹/۱۳۱ کیلومتر مربع

طول شاخه اصلی تا ساحل دریا ۲۵/۶۱ کیلومتر

 ارتفاع حداقل ۸۰ + متر

 حداقل دبی ۲/۰ لیتر در ثانیه

 حداکثر دبی ۴ لیتر در ثانیه

 مجموع دبی چشمه‌های آمار برداری شده : ۴۰ لیتر در ثانیه

 • رودخانه تلار

رودخانه تلار از ارتفاعات ۲۵۰۰ متری جنوب قائم شهر و رشته کوههای البرز در سوادکوه سرچشمه می‌گیرد. ریخت شناسی این رودخانه تلفیقی از رود پیچان (meander) و دره- رودخانه (River – Valley) می‌باشند. تلار (رود) به موازات جاده فیروز کوه – قائم شهر جریان داشته و در محل روستای ملک کلا وارد پهنه ساحلی خزر می‌گردد.

درازای تلار در پهنه خزر بیش از ۲۵ کیلومترو شیب بستر آن ۱۰ در هزار(۱درصد) است.تلار رود از حاشیه باختری قائم شهر گذر کرده و از پیرامون بسیاری از محله‌ها و روستاها عبور می‌نماید. پس از گذر از قائم شهر و بهنمیر در محل شیلات می‌رود (۸ کیلومتری خاور بابلسر) وارد دریای خزر می‌گردد. سطح اساس محلی تلار ۲۴- متر از سطح دریای آزاد می‌باشد(LBL=-۲۴)

تقریبا در ۳ کیلومتری باختر قائم شهر و در میانه دو روستای « سراج کلا» و همت آباد جاده بابل – قائم شهر را قطع می‌کند. این رودخانه هم چنین در باختر روستای «عربخیل» و « کاله » از محور بابلسر- بهنمیر گذر می‌نماید. دستگاههای آبنگاری و سیلاب در این رودخانه نصب نشده‌است. در فاصله کیلومتر ۳۰۰+ ۳۰ یک پل بتنی دوبانده محور بابل- قائم شهر، دو ساحل تلارود را به یکدیدگر متصل می‌کند. این پل ۶ سال پیش ساخته شده‌است[۲۹] هتل تلار و نمایشگاه بین المللی مازندران و پارک ساحلی سراج بر حاشیه این رودخانه در نزدیکی روستای سراج کلا احداث شده که دارای شهربازی و پیست کارتینگ و کمپینگ اسکان مسافران می‌باشد.

غذاهای سنتی

غذاهای سنتی قائم شهر شامل ، ناز خاتون، ،آش کدو ،آش ترش(تِرش آش)، آش دوغ، ته چین، فسنجان، انار تیم خِرِش، خورش مرغ ترش، باقالا پلو، امرغ شکم پر، کدو پلو(کهی پِلا) ، اکبر جوجه، ماهی شکم پر، و… می‌شود. همچنین به دلیل استفاده از شکر سرخ، و رب انار طعم مَلَس دارد.

نان و شیرینی: تندیرنون (نان محلی)، سوهان کنجد (پِشتِ زیک) ،برنجک (بهادانه)، پیس گندله و….

 ترشی:بادمجان ترشی، سیر ترشی، هفت بیجار، ترشی یارمسی، ناز خاتون، وینگوم زالک، هلی ترشی، آبغوره، آب نارنج و …

 مربا: آلبالو، بِه، تمشک، سیب، پرتقال، انجیر، هویچ، بالنگ، بهارنارنج و …

 شربت: بهارنارنج، آلبالو، انار و …

 میوه و …: انواع مرکبات، کیوی، ازگیل جنگلی(کِنِس) ، گلابی وحشی، تمشک وحشی جنگلی، زردکیجا(نوعی قارچ‌خوراکی)، گزنه و ولیک،غوره،کنجد،خرمالو وحشی، برنج، سویا، کُلزا ،تره بار،گوجه سبز، توتون ، کنف ،شکر سرخ و…

صنایع دستی

صنایع‌چوبی، مبل سازی، نساجی، گونی‌بافی، حصیربافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی، جوراب‌بافی، موج‌بافی، پارچه‌بافی، سفال‌گری و…دستمال کاغذی، انواع پارچه، حوله، فرش ماشینی، کنسرو ،بلدرچین، مرغ و گوشت از صادرات شهرستان قائم‌شهر است.

موقعیت فرهنگی

ترکیب جمعیتی و ادغام قومیت‌های مختلف، در کنار سایر عوامل تاریخی، ارتباطی، صنعتی و غیره، موقعیت و خصوصیات فرهنگی ویژه‌ای را به وجود آورده‌است. این شهرستان از نظر درصد با سوادی مردم دارای رتبه اول در استان است. جمعیت افراد با سواد در قائم‌شهر ۸۹٫۳٪ است.

 • دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر
 • دانشگاه پیام نور واحد قائم‌شهر
 • آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما قائم‌شهر
 • آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما کیاکلا
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی صالحان
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی فروردین
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی صنعتی قائم
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی تجن
 • مرکز تربیت معلم فاطمه(س) قائم‌شهر
 • مرکز آموزش علمی-کاربردی خانه کارگر واحد ۱۹ قائم‌شهر
 • مرکز آموزش علمی-کاربردی سرای کیفیت اندیشان نوآور کیاکلا

ورزش

بدون شک یکی از ورزشی‌ترین شهرهای کشور و یکی از قطب‌های فوتبال ایران قائم‌شهر محسوب می‌شود. همواره در رشته‌های فوتبال، ووشو، کبدی، وزنه‌برداری، اسکیت، شنا، بسکتبال، کشتی، ژیمناستیک، بوکس، شطرنجو ورزش‌های رزمی دارای نام‌آوران جهانی و بین‌المللی می‌باشد. در سال ۱۳۸۹ ورزشکاران این شهرستان توانستند در مدت هفت ماه ۱۸۹ مدال جهانی، آسیایی، بین‌المللی و کشوری کسب کنند و به جرات می‌توان گفت قائم‌شهر پرافتخارترین شهرستان از این منظر در کشور محسوب می‌شود.

تیم کشتی فرنگی امام رضای قائم شهر در سال ۱۳۸۸ بدون شکست و در شهر تهران مقابل تیم دانشگاه آزاد اسلامی تهران پیروز و قهرمان لیگ ایران شد در حالی که این اولین بار بود تیمی از مازندران به این مهم دست یافت.

باشگاه فوتبال سایپا شمال در سال ۱۳۹۰ قهرمان لیگ دسته دوم فوتبال ایران در گروه اول شد.

بهداد سلیمی قویترین مرد جهان و قهرمان المپیک وزنه‌بردار قائمشهری ایران در دستهٔ فوق سنگین و دارندهٔ رکورد یک ضرب جهان در این وزن با ۲۱۴ کیلوگرم است.

هادی خناری‌نژاد ورزشکار قائمشهری رشته ژیمناستیک است که برای اولین بار تک مدال طلای جهانی در این رشته را بدست آورد، وی قهرمان جهان در رقابتهای جام جهانی ژیمناستیک در شهر “استراوا” کشور چک می‌باشد

آرین غلامی شطرنج‌باز قائم‌شهری قهرمانی جهان در سال ۲۰۰۹ در مسابقان جهانی نونهالان جهان در آنتالیای ترکیه بدست آورد، وی جوان ترین استاد فیده شطرنج ایران است که در سال ۱۳۸۹ به این مقام دست یافته‌است.

مشاهیر ورزشکاران و مدال‌آوران جهانی و المپیک

مشاهیر و ادبا:

 • لطف‌الله مجد، لطف الله مجد (زاده ۱۲۹۶ شاهی – درگذشته آذر ۱۳۵۷ تهران)،از نوازندگان مشهور تار ایران
 • بهروز برومند،پزشک ایرانی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی،استاد دانشگاه عضو هیات تحریریه مجله Transplantation آمریکا
 • محمدتقی صاحب علی آبادی ادیب و شاعر،واز فضلا و وزیر دربار فتحعلی شاه و منشی‏الممالک آن بارگاه بود.
 • شیخ طبرسی،دانشمند و فقیه شیعه ایرانی است که کتاب‌هایی دربارهٔ علوم دینی عصر خود تألیف کرد.
 • میرزا جعفر ارطه‌ای شاعر،جغرافیدان،ریاضیدان،منجم معروف نویسندهٔ کتاب جغرافیای ایران و ملل که سالهامنبع اصلی کتب دانشگاه‌های ایران بود
 • فردوس حاجیان،معروف به عمو فردوس نویسنده کتاب‌های کودکان و نوجوانان پژوهشگر سازمان ملل متحد (یونسکو)، مجری و مبتکر شهرک الفبا
 • دانیال آل داوود،مجری گوینده اخبار شبانگاهی
 • رحمان رحمتی مقدم،بازیگر
 • فرخنده فرمانی زاده،بازیگر
 • شراره درشتی،بازیگر
 • ابوالقاسم پورستار،بازیگر
 • پرویز جاهد،کارگردان ، مستندساز و منتقد سینما
 • بیژن نعمتی شریف،طراح و سازنده عروسک‌های نمایشی صدا و سیما
 • ابوالحسن خوشرو،خواننده سنتی
 • صفر لفوتی،(زادهٔ ۱۲۹۷- درگذشتهٔ ۱۳۵۵)، نماینده مجلس شورای ملی شاهی(۱۳۴۲)،نماینده منتخب کارگران معدن زغال سنگ شیرگاه مازندران
 • محمد صفر لفوتی،روزنامه نگار وفعال سیاسی و حقوق بشر

ورزشکاران و مدال‌آوران:

 • بهداد سلیمی، قویترین مرد جهان، قهرمان وزنه‌برداری سنگین‌وزن جهان
 • مهرداد اولادی، بازیکن فوتبال xeres اسپانیا .پرسپولیس و لیگ امارات و تیم ملی
 • مهدی جعفرپور، بازیکن باشگاه فوتبال سپاهان اصفهان در لیگ برتر
 • بابک نورزاد، برنده مدال نقره جهان در سال ۲۰۰۱، قهرمانی جهان تهران،چهل ودومین کشتی‌گیر برتر تاریخ ایران در رده‌بندی فدراسیون کشتی
 • بهنام طیبی، قهرمانی جهان در رشته کشتی در سال ۲۰۰۶، برنده مدال طلا در سال ۲۰۰۱ اولان باتور
 • جابر صادق‌زاده، قهرمان وزن ۱۲۰ کیلوگرم کشتی آزاد جوانان جهان در رومانی در سال ۲۰۱۱، برنده مدال برنز یاشاردوغو
 • فاطمه چالاکی، برنده مدال برنز رشته کاراته زنان در ۱۶امین دوره مسابقات بازی‌های آسیایی گوانگژوی چین در وزن ۵۵- کیلوگرم
 • سجاد عباسی، قهرمان ووشو جهان، برنده مدال برنز رقابت‌های آسیایی گوانگجو در سال ۲۰۱۰، برنده مدال برنز رقابت‌های جهانی کانادا در سال ۲۰۰۹، برنده مدال برنز رقابت‌های المپیک هنرهای رزمی- ۲۰۱۰طلای رقابتهای ستارگان جهان در چین- ۲۰۱۰ طلای مسابقات جوانان جهان اندونزی- ۲۰۰۸−
 • فرهاد مجیدی، بازیکن فوتبال اصالتا قائم‌شهری متولد تهران
 • مهرداد کفشگری، بازیکن فوتبال تیم ملی ملی جوانان و راه آهن تهران
 • میثم بائو، بازیکن فوتبال استقال.پرسپولیس و لیگ اماران و تیم ملی
 • فریدون فضلی، بهترین گلزن لیگ برتر ایران
 • ایمان محمدیان، کشتی گیر۷۴کیلوتیم ملی ایران
 • احمد محمدی، قهرمان۶۶ کیلو کشور و برنز یاشاردوغو
 • حسین مسگر ساروی، کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال
 • هادی خناری‌نژاد، قهرمان ژیمناستیک جهان چندین سال عضو تیم ملی
 • مجتبی ترشیز، بازیکن فوتبال
 • میثم حاجیان، بازیکن فوتبال
 • مجید لشگری، بازیکن تیم ملی والیبال نشسته
 • مجید نورمحمدی، بازیکن فوتبال
 • اصغر رامشگر، بازیکن فوتبال
 • سبحان روحی، قهرمان و مربی کشتی
 • بهمن طیبی، مربی کشتی فرنگی در تیم ملی و لیگ
 • نادر ناظری، مربی پیشین کشتی آزاد نوجوانان-۱۵سال هدایت تیم ملی در رده‌های سنی مختلف-سرمربی تیم‌ملی کشتی آزاد عراق
 • آرین غلامی، قهرمان شطرنج نوجوانان جهان ، جوان ترین استاد فیده شطرنج ایران
 • علی فتحی، نقره مسابقات آسیایی میانمار-۲۰۰۴ برنز بازیهای آسیایی دوحه قطر.ووشوکارتیم ملی
 • علی حسین رجبی، قهرمان و بنیانگذار انجمن ورزشی پیوند اعضاء
 • هاشم تختی، معروف به هاشم پلنگ نقره مسابقات جام پارالمپیک ازبکستان ۱۹۹۶.تیم ملی امید معلولان ذهنی
 • جاسم دلاوری، برنز بازی‌های آسیایی دوحه قطر، بازیکن تیم ملی بوکس
 • سید صادق عابدی، برنده مدال برنز شمشیربازی جهان، چندین سال عضو تیم ملی
 • انوشیروان نوریان، ۱دوره حضور در المپیک با پیراهن تیم ملی بوکس ایران، دو دوره حضور در المپیک با تیم ملی استرالیا
 • محمدرضا حاج یوسف زاده، سرمربی تیم ملی جودو
 • اصغر نادعلی، بازیکن تیم فوتبال استقال
 • حشمت شکری، بنیانگذار تز علمی کونگ‌فو پرتوآ و رئیس سازمان جهانی
 • امامعلی حبیبی، قهرمان جهان در رشته کشتی آزاد ودارنده مدال طلای بازیهای المپیک تابستانی ۱۹۵۶
 • عبدل آفرینی، قهرمان و مربی کشتی سنگین وزن

باشگاه‌های ورزشی

باشگاه فوتبال نساجی مازندران: این باشگاه فوتبال که در لیگ دسته یک کشوری واقع است و بازیکنان خوبی را پرورش داده‌است این تیم در استان از نظر محبوبیت در رتبه برتر استان می‌باشد.لقب این تیم ببرمازندران می‌باشد و چندسالی از لیگ برتر کشور دور مانده به جرات پس از تراکتورسازی پرطرفدارترین تیم ایران می‌باشد.

این باشگاه در حال حاضر در لیگ دسته اول بازی می‌کند.

 باشگاه فوتبال سایپا شمال: این باشگاه در حال حاضر در لیگ دسته اول بازی می‌کند.

باشگاه فوتبال پرسپولیس قائم‌شهر: این تیم نیزدر لیگ دسته سوم کشور به سر می‌برد و بعد از تیم نساجی دارای محبوبیت خاصی در استان می‌باشد.

نمایشگاه بین‌المللی استان مازندران

این مجموعه به مساحت حدود ۱۴ هکتار در شهرستان قائم‌شهر و در حاشیه رودخانه تِلار واقع شده‌است.

هتل‌ها، تالارهای پذیرایی رستوان‌های بزرگ

 • هتل تلار: این هتل درجه ۲ و ۳ ستاره و دارای ۳۵ اتاق می‌باشد.
 • هتل مازرون: این هتل ۲ ستاره می‌باشد.
 • هتل و رستوران اقامتی کاخ زرین: جاده بابل
 • هتل آپارتمان میلاد: این هتل درجه ۱ می‌باشد.
 • مهمانپذیر و رستوران ارجمند

تالارهای پذیرایی و رستوران‌های بزرگ

 • رستوران جوجه طلایی
 • رستوران هتل مازرون
 • رستوران چاپار
 • رستوران ونوشه
 • رستوران افرا
 • رستوران باران
 • رستوران ماز
 • رستوران استار
 • رستوران قرمز

برای مشاهده تصاویر بیشتر به قسمت گالری مراجعه کنید
منبع:  http://0123news.com/?page_id=1520.: WebSite Manager Hanif Jafari :.

آرشیو مطالب
لینک های مفید
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 6681

 حنیف جعفری